Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest


Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób można mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody zabiegi fungicydowe uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w rzeczywistości ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub też akceptacji na główne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża